Azi: € 19,9863 lei 0,0404 $ 17,0881 lei 0,0970
Lu: € 20,0508 lei 0,0645 $ 17,1338 lei 0,0457

Piața smartphone-urilor se zdruncină: Samsung ar putea lua „coroana” de la Apple

Piața smartphone-urilor se zdruncină: Samsung ar putea lua „coroana” de la Apple Sursa foto: simbol

Samsung ar putea redeveni liderul global al pieței de smartphone-uri în 2026, în timp ce livrările mondiale sunt estimate să scadă cu 14,3% față de anul trecut. Producătorul sud-coreean ar urma să reziste mai bine creșterii costurilor pentru cipurile de memorie și să devanseze Apple, potrivit unei prognoze Counterpoint Research citate de AGERPRES.

În timp ce piața globală se contractă, livrările Samsung sunt estimate să crească ușor, cu aproximativ 0,8%. Analiștii explică această evoluție prin lanțul de aprovizionare integrat al companiei, capacitatea proprie de producție a unor componente și rețeaua extinsă de distribuție.

Apple ar urma, la rândul său, să facă față mai bine decât mulți dintre rivali presiunilor provocate de scumpirea componentelor, însă perspectiva analiștilor este mai prudentă în cazul producătorului iPhone.

Cele mai mari dificultăți sunt anticipate pentru producătorii chinezi care activează puternic în segmentele sensibile la preț. Pentru unele mărci, scăderea livrărilor ar putea ajunge până la 34%.

O excepție ar putea fi Huawei, care și-a dezvoltat în ultimii ani propriile surse de aprovizionare cu componente și este una dintre puținele companii pentru care Counterpoint anticipează o creștere semnificativă.

Pe fondul costurilor mai mari, Xiaomi, Vivo și Honor își orientează tot mai mult portofoliile spre modele premium, unde prețurile mai ridicate pot absorbi mai ușor scumpirea componentelor.

Nici noile funcții bazate pe inteligență artificială și nici așteptatul iPhone pliabil nu sunt considerate suficiente pentru a declanșa un val amplu de înlocuire a telefoanelor. Aceste tehnologii ar putea diferenția produsele și susține segmentul premium, fără însă să inverseze tendința generală a pieței.

Counterpoint estimează că piața smartphone-urilor va continua să scadă și în 2027, urmând să revină pe creștere în 2028.

Totul despre bănci, într-o singură postare. Zilnic. Urmărește Bancamea pe Telegram

Noutăți similare