Azi: € 19,5290 lei 0,0416 $ 17,1865 lei 0,0169
Lu: € 19,4919 lei 0,0371 $ 17,2015 lei 0,0150

PayPal intră pe 10 piețe noi, inclusiv Republica Moldova

PayPal intră pe 10 piețe noi, inclusiv Republica Moldova Sursa foto: paypal.com

În această săptămână PayPal intră pe piața a 10 state, printre care și Republica Moldova, scrie Agora cu referire la Reuters. Noul serviciu va oferi alternative de plata online pentru consumatori prin intermediul telefoanelor mobile sau PC-uri. Informația e confirmată și de site-ul oficial PayPal.

Circa 80 de milioane de utilizatori de Internet vor putea să-și creeze conturile PayPal în această săptămână, inclusiv în cinci țări europene precum Republica Moldova, Belarus, Macedonia, Monaco, Muntenegru, în patru țări africane Nigeria, Camerun, Coasta de Fildeș, Zimbabwe, precum și în țara sud-americană Paraguay.

În urma acestui val de extindere PayPal va fi disponibil în 203 țări, a declarat luni vicepreședintele Executiv responsabil pentru EMEA (Europa, Orientul Mijlociu și Africa) al PayPal, Rupert Keeley.

Potrivit acestuia, în ultimul timp „PayPal a trecut printr-o perioadă de reinventare și înviorare a mai multor servicii pentru a le face mai ușor de utilizat de pe telefoane mobile, ceea ce-i va permite să se extindă rapid pe piețele în curs de dezvoltare”, a spus Keeley.

Informația privind extinderea în R. Moldova este confirmată și pe site-ul oficial PayPal într-un Policy Updates, ce urmează să intre în vigoare din 17 iunie. Țara noastră urmează să facă parte din grupul de țări "Europe II", alături de alte țări ca România, Polonia, Bulgaria, Croația, Cehia, Georgia, Ungaria, Lituania sau Rusia.

În același timp, în tabelul de plăți pentru diferite țări, Republica Moldova este menționată la fel în categoria Europe II. În cazul în care comisionul menționat pentru Europe II va fi menținut și țara noastră va face parte final din acest bloc, ar urma să fie perceput 1% comision pentru transferurile prin intermediul PayPal.

Deocamdată nu există o confirmare dacă utilizatorii din Republica Moldova vor putea doar trimite, sau primi și retrage fonduri (withdraw) prin PayPal.

În prezent, PayPal numără circa 148 de milioane de conturi active la nivel mondial.

Hai cu noi și pe Telegram - e simplu și rapid!
Sursa: agora.md

Noutăți similare