Prudență înainte de profit: cum aleg românii să-și investească banii
Românii preferă investițiile considerate sigure. Rezervele de cash, pensiile private facultative și titlurile de stat sunt principalele opțiuni în 2026, arată un sondaj.
Banca Naţională a României a publicat raportul anual pe 2019, unde este prezentată situaţia sistemului bancar, scrie Ziarul Financiar.
Conform datelor, la finalul anului 2019 principalele 10 bănci din România erau:
La finalul anului 2019, activele bancare au fost de 495,2 mld. lei (RON).
Băncile de stat aveau o cotă de piaţă de 8,21%, iar băncile cu capital privat majoritar românesc aveau o cotă de piaţă de 18,14%. Băncile cu capital străin aveau o cotă de piaţă de 74%.
În 2019 profitul net al sistemului bancar a fost de 6,3 mld. lei (RON), în scădere cu 0,4 mld. lei (RON) faţă de 2018 ca urmare a creşterii cheltuielilor cu provizioanele. 23 de bănci au avut profit, iar 11 au fost pe pierdere.
Românii preferă investițiile considerate sigure. Rezervele de cash, pensiile private facultative și titlurile de stat sunt principalele opțiuni în 2026, arată un sondaj.
România se află pe locul 43 în lume după numărul de rezidenți ultra-bogați în 2026, potrivit Visual Capitalist, care citează datele din Knight Frank Wealth Report 2026.
Șapte din zece antreprenori din România spun că sunt afectați de instabilitatea economică, inflația ridicată și lipsa unui Guvern funcțional, potrivit unui sondaj realizat de IMM România.