Moldovenii ar putea plăti mai mult pentru energie electrică: avertizează Ministerul Energiei
81
Sursa foto: simbol
Tariful la energia electrică ar putea crește, în condițiile în care Republica Moldova a fost nevoită să recurgă recent la energie de avarie, accesată în regim de urgență și achitată la preț stabilit ulterior. Informația a fost prezentată de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, potrivit Realitatea.md.
„Nu este energie cumpărată comercial, este energie accesată în situații de urgență, iar prețul se formează ulterior. Dacă vom apela mai mult la energia de avarie, asta poate crea condiții pentru creșterea tarifelor”, a declarat ministrul.
Junghietu a precizat că Moldova este conectată la sistemul electroenergetic ucrainean sincronizat cu rețeaua europeană ENTSO-E, iar instabilitățile recente au fost generate de atacuri asupra infrastructurii energetice din Ucraina. În aceste situații, sprijinul temporar din România a contribuit la stabilizarea sistemului.
Dezechilibrele au apărut atât din cauza capacității insuficiente de interconexiune comercială, cât și a diferențelor dintre consumul real și cel prognozat, ceea ce a făcut necesară intervenția prin energie de avarie.
Benzina A95 a ajuns la 23,84 lei/litru, cel mai mare nivel din ultimele 12 luni, după ce Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat astăzi un preț maxim plafonat.
Până în 2027, 100.000 de contoare inteligente vor fi instalate în casele moldovenilor, potrivit Ministerului Energiei. Proiectul-pilot, realizat împreună cu PNUD Moldova și finanțat de Guvernul Italiei, va acoperi aproximativ 7% din consumatorii de energie electrică din țară.
22 decembrie 2025 este termenul-limită pentru depunerea cererilor de compensare a creșterii prețului la energia electrică pentru întreprinderile din Republica Moldova, anunță Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA).