Cât pui, de obicei, în plic când mergi la o nuntă în Moldova?
Cardurile au depășit numeric populația Moldovei: peste 4,2 milioane în circulație
Sursa foto: simbol
La sfârșitul anului 2025, în Republica Moldova se aflau în circulație 4,21 milioane de carduri de plată, cu 12,2% mai multe decât cu un an înainte, arată datele publicate de Banca Națională a Moldovei. Numărul este considerabil mai mare decât populația cu reședință obișnuită a țării, estimată de Biroul Național de Statistică la 2,3656 milioane de persoane la 1 ianuarie 2026.
Raportat la populație, rezultă aproximativ 1,8 carduri pentru fiecare locuitor. Asta nu înseamnă însă că fiecare persoană deține aproape două carduri, deoarece aceeași persoană poate avea mai multe carduri, inclusiv la bănci diferite.
Creșterea numărului de carduri a fost însoțită de o utilizare tot mai frecventă a acestora pentru achitări. Potrivit BNM, în 2025, numărul plăților fără numerar efectuate cu cardurile emise în Republica Moldova a crescut cu 26,1% față de anul precedent.
Tot mai răspândite sunt și serviciile bancare accesate de la distanță. Numărul deținătorilor activi ai instrumentelor de plată electronice cu acces la distanță a ajuns la 1,74 milioane, în creștere cu 14,7% într-un an. BNM explică evoluția în principal prin majorarea numărului utilizatorilor de mobile banking.
În același timp, prin MIA Plăți Instant au fost procesate pe parcursul anului trecut 15,1 milioane de tranzacții, în valoare de 13,3 miliarde de lei. Din 31 iulie 2025, sistemul permite și efectuarea plăților către instituțiile publice direct din aplicațiile mobile, inclusiv pentru taxe, impozite, amenzi și servicii administrative.
În total, Sistemul Automatizat de Plăți Interne a procesat în 2025 31,2 milioane de tranzacții, cu o valoare de 1.503,2 miliarde de lei.
Datele BNM indică astfel o extindere continuă a plăților digitale în Republica Moldova, atât prin creșterea numărului de carduri aflate în circulație, cât și prin utilizarea mai frecventă a plăților fără numerar și a serviciilor bancare digitale.
Businessul, administrarea și dreptul rămân printre cele mai populare direcții de studii pentru tinerii din Republica Moldova, însă combinarea unui job cu educația este încă puțin răspândită. Doar 6,5% dintre tinerii care muncesc urmează concomitent și o formă de educație formală.
Majorarea ratei de bază a Băncii Naționale a Moldovei până la 7,5% nu a dus, deocamdată, la scumpirea creditelor pentru populație și companii, iar cel mai rapid efect se resimte în costurile de împrumut ale Guvernului.
Prețurile vor continua să crească într-un ritm mai rapid până la sfârșitul acestui an, iar inflația va rămâne peste limita superioară a intervalului urmărit de Banca Națională a Moldovei până la mijlocul lui 2027. Abia din trimestrul III al anului viitor, BNM estimează revenirea inflației în intervalul asociat țintei de 5%.