Azi: € 19,8464 lei 0,0343 $ 16,9432 lei 0,0870
Lu: € 19,8557 lei 0,0093 $ 16,9316 lei 0,0116

Banca Mondială a alocat peste 460 mii de euro: Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din Bălți, modernizat

Banca Mondială a alocat peste 460 mii de euro: Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din Bălți, modernizat Sursa foto: Colegiul Pedagogic “Ion Creangă”, Bălți

Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din Bălți a beneficiat de investiții în valoare de 461,7 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a procesului educațional, în cadrul Proiectului „Învățământul Superior din Moldova”, implementat de Ministerul Educației și Cercetării și finanțat de Banca Mondială.

Investițiile au vizat renovarea și dotarea spațiilor educaționale, achiziția de echipamente moderne pentru predare și învățare, actualizarea programelor de studii și crearea unor condiții mai bune pentru elevi și cadrele didactice. Printre cele mai importante realizări se numără amenajarea primei săli de sport a colegiului, complet echipată pentru desfășurarea orelor de educație fizică.

„Colegiul pedagogic nu a avut până acum o sală de sport. Acum elevii beneficiază de un spațiu modern, cu echipamente performante”, a declarat Tatiana Șova, conf. univ., dr., manager de proiect.

Cadrele didactice spun că noile echipamente digitale și materialele didactice îmbunătățesc semnificativ procesul de predare.

 „Utilizăm materiale obiectuale, schematice și grafice, care îi ajută pe elevi să aplice cunoștințele în practică și în viața reală”, a menționat Elena Lupușor, profesoară de pedagogie.

În total, în ultimii patru ani, prin Proiectul „Învățământul Superior din Moldova” au fost alocate aproape 25 de milioane de euro pentru modernizarea a 7 universități și 6 colegii pedagogice din Republica Moldova.

Totul despre bănci, într-o singură postare. Zilnic. Urmărește Bancamea pe Telegram

Noutăți similare