Cât pui, de obicei, în plic când mergi la o nuntă în Moldova?
Amenzi usturătoare după controalele BNM la două asociații de economii și împrumut
193
Sursa foto: simbol
Banca Națională a Moldovei a aplicat amenzi de peste 608.000 de lei conducerii asociațiilor de economii și împrumut „Microîmprumut” și „BOTNA”. Sancțiunile au fost stabilite după controale care au scos la iveală mai multe abateri de la regulile privind acordarea împrumuturilor, atragerea economiilor, evidența contabilă și administrarea riscurilor, potrivit informațiilor publicate de BNM.
Cea mai mare amendă, de 314.072,61 lei, i-a fost aplicată lui Eduard Balan, directorul executiv al AEÎ „Microîmprumut”. Asociația, dar și mai mulți membri ai conducerii și angajați ai sucursalelor, au primit avertismente scrise.
Controlul BNM a vizat activitatea asociației în perioada februarie 2023 – februarie 2025. Printre problemele identificate se numără nerespectarea unor cerințe privind accesul egal al membrilor la servicii, acordarea împrumuturilor, acceptarea depunerilor de economii și tranzacțiile cu persoanele afiliate.
Inspectorii au constatat și abateri legate de normele de prudență financiară, evidența contabilă, regulamentele interne, controlul intern și administrarea riscurilor.
Hotărârea BNM a fost contestată pe 10 iulie 2026 de directorul AEÎ „Microîmprumut”. Acesta a depus o cerere prealabilă și solicită modificarea hotărârii și a sancțiunii aplicate.
Amenzi au fost aplicate și în cazul AEÎ „BOTNA”. Directoarea executivă Efimia Sula a fost amendată cu 285.374,48 lei, iar președinta Consiliului, Parascovia Meriacre, cu 8.999,58 lei. Mai mulți membri ai organelor de conducere și contabilul-șef au primit avertismente scrise.
Controlul a vizat perioada septembrie 2023 – iulie 2025. BNM a identificat abateri privind minimizarea riscurilor, organizarea adunării generale, acceptarea membrilor, ținerea registrului acestora și respectarea normelor de prudență financiară.
Au fost constatate și probleme în cazul tranzacțiilor cu persoane afiliate, evidenței contabile, sistemului informatic utilizat și organizării controlului intern.
Asociațiile de economii și împrumut sunt organizații financiare nebancare care pot atrage economii și acorda împrumuturi membrilor lor. Activitatea acestora este supravegheată de Banca Națională a Moldovei.
Din cele 463 de reclamații examinate de Comisia Națională a Pieței Financiare, 372 au vizat acest segment, iar intervențiile autorității au dus la restituirea sau anularea unor sume de peste 145 de mii de lei, potrivit noului Buletin privind protecția consumatorului publicat de CNPF.
O companie din Chișinău, activă în domeniul construcțiilor, este bănuită că ar fi prejudiciat bugetul cu aproximativ 3 milioane de lei prin nedeclararea unor venituri încasate pe parcursul anului 2025. În cadrul cauzei, ofițerii Serviciului Fiscal de Stat, sub conducerea PCCOCS, au efectuat patru percheziții
La sfârșitul anului 2025, în Republica Moldova se aflau în circulație 4,21 milioane de carduri de plată, cu 12,2% mai multe decât cu un an înainte, arată datele publicate de Banca Națională a Moldovei. Numărul este considerabil mai mare decât populația cu reședință obișnuită a țării, estimată de Biroul Național de Statistică la 2,3656 milioane de persoane la 1 ianuarie 2026.