Veniturile freelancerilor au depășit 36 milioane de lei în luna mai
Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a remis 2.819 avize de plată a impozitului unic pentru luna mai 2026, iar termenul-limită de achitare este 25 iunie.
Tot mai mulți moldoveni își înregistrează contractele de chirie la Serviciul Fiscal de Stat. În perioada ianuarie–mai 2026, la SFS au fost înregistrate 15.788 de contracte de locațiune, cu 34% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Au crescut și încasările la buget. Impozitul pe venit achitat de persoanele fizice care dau în chirie bunuri imobile a ajuns la 47,5 milioane de lei, în creștere cu 27,9% față de primele 5 luni din 2025.
Potrivit SFS, în urma acțiunilor de informare și conformare voluntară, au fost identificate 387 de persoane fizice care dau în locațiune bunuri imobile.
Totodată, după controale fiscale efectuate la 274 de persoane fizice, au fost calculate suplimentar plăți de bază de 344,6 mii de lei, majorări de întârziere de 18,3 mii de lei și amenzi de 26,4 mii de lei.
SFS reamintește că persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător și dau în chirie proprietăți imobiliare trebuie să achite un impozit de 7% din valoarea lunară a contractului.
Contractul de locațiune trebuie înregistrat la SFS în termen de 7 zile de la data încheierii, iar impozitul se achită lunar, cel târziu până la data de 25 a lunii în curs.
Regula se aplică și celor care dau imobile în chirie prin platforme precum Booking, Airbnb sau alte servicii similare.
Ghidul privind înregistrarea contractului de transmitere în posesie și/sau folosință a proprietății imobiliare poate fi consultat aici.
Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a remis 2.819 avize de plată a impozitului unic pentru luna mai 2026, iar termenul-limită de achitare este 25 iunie.
Prețurile nu mai cresc în ritmul agresiv din anii trecuți, însă presiunea asupra bugetelor rămâne vizibilă. În luna mai 2026, inflația anuală a ajuns la 6,8%, potrivit datelor Biroului Național de Statistică, analizate de expertul economic Marin Gospodarenco.
Cumpărăturile aduse de peste hotare vin uneori și cu taxe suplimentare. În prima săptămână din iunie, moldovenii au achitat la vamă circa 21 de milioane de lei pentru bunurile care au depășit limita neimpozabilă.