Azi: € 20,1863 lei 0,0141 $ 17,1536 lei 0,0469
Lu: € 20,1917 lei 0,0054 $ 17,1640 lei 0,0104

Stas Madan: Creditele nu se vor scumpi brusc după decizia BNM

Stas Madan: Creditele nu se vor scumpi brusc după decizia BNM Sursa foto: Simbol

Decizia Băncii Naționale a Moldovei de a majora rata de bază de la 5% la 6,5% a alimentat discuțiile despre posibile scumpiri ale creditelor, inclusiv pentru beneficiarii programului Prima Casă. Expertul economic Stas Madan spune însă că efectele asupra ratelor bancare ar putea fi mai moderate decât sugerează reacțiile din spațiul public.

„Scumpirea creditelor se va produce cel mai probabil nu deodată și într-o măsură mult mai mică decât exagerările publice”, afirmă economistul.

Stas Madan atrage atenția că, în cazul programului Prima Casă, rata de referință nu este rata de bază a BNM. Aceasta se calculează ca rată medie ponderată a dobânzilor la depozitele noi atrase în lei, cu termen de la 6 la 12 luni. La începutul anului 2026, rata de referință era de 5,57%.

Potrivit expertului, experiența anilor precedenți arată că majorările ratei de bază nu se transmit automat și integral în costul creditelor. În perioada decembrie 2024 – august 2025, rata de bază a crescut de la 3,6% la 6,5%, însă rata medie la creditele din sectorul bancar a urcat de la 8,26% la 9,38%.

În opinia economistului, dacă situația monetară nu se va schimba semnificativ, dobânzile la credite ar putea crește gradual și într-o măsură mai mică decât majorarea ratei de bază.

Totul despre bănci, într-o singură postare. Zilnic. Urmărește Bancamea pe Telegram

Noutăți similare