Maib ia măsuri de economisire a energiei în contextul crizei energetice
În contextul crizei energetice, maib a început să aplice un set de măsuri prin care își reduce consumul de energie electrică în sucursale și oficii.
Serghei Cebotari, Preşedintele Comitetului de Conducere al BC “Moldova Agroindbank” SA, a fost desemnat Omul Anului în Moldova, la categoria “Management”, în cadrul proiectului revistei “VIP Magazin” - “Omul Anului 2013. Top 100".
În urma sondajului realizat pe site-ul revistei, Serghei Cebotari a obţinut cele mai multe voturi din partea utilizatorilor - peste 12.000, plasându-se pe primul loc printre toţi cei 32 de pretendenţi la aceeaşi categorie.
În opinia redacţiei, aprecierea binemeritată venită din partea publicului confirmă rolul lui Serghei Cebotari în dezvoltarea băncii în spiritul unui lider autentic şi modern.
“Banca este lider incontestabil al pieţei bancare din Republica Moldova. Dar evoluţia MAIB, care a fost recunoscută banca anului în Moldova de către „Global Finance” şi “Global Banking & Finance Review”, ar fi fost de neconceput fără un management eficient şi progresist al echipei de conducere, în frunte cu Preşedintele Serghei Cebotari. Dumnealui are o experienţă bogată, dar şi un potenţial imens, pe care îi dorim să-l valorifice cu acelaşi zel şi profesionalism, elemente caracteristice unui manager desăvârşit”, a menţionat redactorul-şef “VIP Magazin”, Sergiu Gavriliţă.
Serghei Cebotari activează în cadrul BC Moldova Agroindbank SA din anul 1995, în 2000 a fost numit în funcţia de vicepreşedinte, iar din iulie 2012 este prim-vicepreşedinte al Comitetului de Conducere al băncii. În vara anului 2013 a fost votat în unanimitate de către acţionari în funcţia de Preşedinte al Comitetului de Conducere al MAIB. Pe lângă funcţia deţinută la bancă, mai este Preşedinte al Consiliului Bursei de Valori, Preşedinte al Consiliului “MAIB Leasing” şi Vicepreşedinte al Consiliului ÎM “Suedzucker-Moldova”.
Recent, o altă revistă din Moldova - VIP Fashion, a conferit Preşedintelui BC “Moldova Agroindbank” SA titlul “Bancherul anului 2013”.

În contextul crizei energetice, maib a început să aplice un set de măsuri prin care își reduce consumul de energie electrică în sucursale și oficii.
Maib, cea mai mare bancă din Republica Moldova, își leagă transformarea și competitivitatea de o cultură construită în jurul clientului, dar și de transparență, spirit de echipă, agilitate și inovație, a declarat Macar Stoianov, Vicepreședinte al Comitetului de Conducere, responsabil de Divizia Finanțe maib, în podcastul RBI.
maib anunță că serviciul eStatements va fi deconectat începând cu 12 mai 2026, iar clienții sunt îndemnați să folosească în schimb modulul „Extrase” din platforma maib business.