Revolut vrea licență bancară americană: mizează pe extindere și produse noi
27
Sursa foto: LinkedIn
Revolut a depus în SUA cererea pentru obținerea unei licențe bancare, la autoritățile OCC și FDIC, un pas important în extinderea companiei pe piața nord-americană.
Potrivit AGERPRES, Revolut spune că o astfel de licență i-ar permite să opereze mai ușor la nivel național și să își dezvolte mai rapid oferta pentru clienții americani.
Totodată, fintech-ul l-a numit pe Cetin Duransoy în funcția de CEO pentru SUA, în timp ce Sid Jajodia rămâne în cadrul companiei ca director bancar global.
Revolut susține că licența ar facilita accesul direct la sisteme de plăți, ar permite lansarea de împrumuturi personale și carduri de credit și ar deschide posibilitatea de a oferi depozite garantate prin FDIC.
Revolut Bank a ajuns la 4,9 milioane de utilizatori de carduri în România și a depășit Banca Transilvania la acest indicator, care a raportat 4,6 milioane de utilizatori în aplicația BT Pay
Revolut a introdus o nouă funcționalitate de securitate care îi ajută pe utilizatori să verifice, în timp real, dacă apelul telefonic primit este într-adevăr de la bancă sau face parte dintr-o tentativă de fraudă.
Revolut le oferă foștilor angajați posibilitatea de a-și vinde acțiunile înapoi companiei la un discount de 30% față de ultima rundă de finanțare, rundă în care fintech-ul a fost evaluat la 75 miliarde de dolari,