Prețul petrolului urcă, riscurile cresc: BERD avertizează asupra efectelor conflictului din Iran
Sursa foto: simbol
Extinderea conflictului dintre SUA și Iran este o amenințare pentru creșterea economică, însă amploarea efectelor va depinde în primul rând de cât va dura situația, a declarat președinta BERD, Odile Renaud-Basso, într-un interviu la Istanbul. Informația este transmisă de agerpres.ro, care citează Reuters.
Șefa BERD spune că tensiunile pot reduce capitalul de risc în regiune, dar, deocamdată, impactul a fost în general „ținut sub control”, cu excepția Libanului, unde se așteaptă efecte economice mai serioase.
Un motiv major de îngrijorare este energia: criza din Strâmtoarea Ormuz a afectat transportul de petrol, iar cotațiile țițeiului au urcat semnificativ, ceea ce pune presiune pe țările importatoare de combustibili din zona în care BERD este activă. Renaud-Basso a subliniat că durata perturbărilor și cât timp rămân ridicate prețurile la petrol și gaze sunt elementele-cheie, chiar dacă stocurile globale mari de gaze ar putea atenua o parte din șoc.
Pe acest fundal, BERD își menține o perspectivă relativ pozitivă pentru regiunea sa de activitate: instituția estima recent o creștere de 3,6% în 2026 și 3,7% în 2027 în cele 41 de țări în care investește, însă avertizează că riscurile pot crește dacă tensiunile se prelungesc.
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) acordă Municipiului Chișinău un împrumut de 11,5 milioane de euro pentru un program de eficiență energetică în grădinițele.
BERD a prelungit până la 28 februarie termenul de aplicare pentru programul Star Venture în Republica Moldova. Programul durează 24 de luni, are un buget alocat de până la 50.000 euro.
BERD anunță că a investit 508 milioane euro în 19 proiecte în Republica Moldova în 2025, aproape dublu față de 280 milioane euro în 14 proiecte în 2024