Moldindconbank aduce transferurile SWIFT direct în aplicația mobilă
Dacă ai nevoie să trimiți bani în euro sau dolari în țară ori peste hotare, nu mai este necesar să mergi la sucursală.
Mai mulți locuitori ai municipiului Bălți au semnalat în noaptea de 15 spre 16 aprilie retrageri repetate de bani de pe carduri, tranzacțiile fiind marcate drept plăți pentru călătorii cu troleibuzul. Potrivit Realitatea.md, care a relatat despre caz, problema a fost confirmată de primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, care a calificat incidentul drept inacceptabil și a spus că responsabilitatea aparține băncii.
Edilul a anunțat că Primăria a cerut explicații de la filiala locală a instituției financiare și a primit asigurări că toate sumele retrase eronat vor fi restituite în cel mai scurt timp. În paralel, banca a explicat că situația a fost provocată de o eroare tehnică apărută în procesarea tranzacțiilor la Parcul de Troleibuze din Bălți.
Între timp, Moldindconbank a anunțat oficial că toți clienții afectați și-au primit deja banii înapoi. Potrivit băncii, restituirile sunt deja vizibile în aplicație pentru clienții MICB, iar în cazul clienților altor bănci soldurile urmează să fie restabilite automat, fără ca aceștia să întreprindă acțiuni suplimentare.
Instituția financiară mai precizează că situația a fost remediată complet, că nicio operațiune eronată nu va fi debitată de pe conturile clienților și că intervenția a avut loc în regim de urgență pentru a elimina rapid cauza incidentului și pentru a proteja interesele clienților. Banca și-a cerut scuze pentru neplăcerile create.
Dacă ai nevoie să trimiți bani în euro sau dolari în țară ori peste hotare, nu mai este necesar să mergi la sucursală.
Moldindconbank a redeschis sucursala din Căușeni într-un sediu nou, situat pe bd. Mihai Eminescu 12, oferind clienților un spațiu modern și mai accesibil.
Moldindconbank avertizează că tot mai mulți escroci folosesc platforme false de investiții pentru a convinge oamenii să le transfere bani.