Maib și EuroCreditBank activează cu program redus pe 30 ianuarie, din cauza vremii
maib a anunțat un program redus de activitate pentru sucursale și agenții vineri, 30 ianuarie, pe fondul condițiilor meteo nefavorabile.
Clienții maib pot utiliza, începând de astăzi, o nouă metodă de autentificare și autorizare a tranzacțiilor în aplicația maibank, fără coduri din SMS.
Soluția, denumită passkey, permite accesul în aplicație și confirmarea transferurilor direct prin Face ID sau amprentă, folosind biometria telefonului.
Passkey reprezintă o cheie digitală stocată în siguranță pe dispozitivul utilizatorului. La autentificare sau autorizarea unei tranzacții, telefonul confirmă identitatea prin biometria integrată, fără a mai fi necesară introducerea unui cod primit prin SMS. Întregul proces durează doar câteva secunde și se realizează automat, prin același gest folosit pentru deblocarea telefonului.
Până acum, autentificarea biometrică în aplicație înlocuia doar parola, în timp ce confirmarea finală a accesului sau a tranzacțiilor se făcea prin SMS. Odată cu introducerea passkey, biometria devine metoda completă și finală de autentificare și autorizare, eliminând dependența de mesajele SMS.
Noua funcționalitate oferă utilizatorilor:
Passkey poate fi activat automat la următoarea deschidere a aplicației maibank, prin confirmarea biometrică, sau manual din meniul Setări → Cheia de acces.
maib a anunțat un program redus de activitate pentru sucursale și agenții vineri, 30 ianuarie, pe fondul condițiilor meteo nefavorabile.
Maib a alocat 2 milioane de lei pentru proiectul „Educația economică și antreprenorială în școlile model”, implementat împreună cu Ministerul Educației și Cercetării și AO Junior Achievement Moldova.
Două bănci din Republica Moldova transmit mesaje de prudență în contextul condițiilor meteo dificile și îi încurajează pe clienți să reducă drumurile inutile, folosind serviciile digitale.