Imobil de 144 de metri pătrați din Cimișlia, scos la vânzare de o bancă. Vezi prețul
Maib a anunțat scoaterea la vânzare a unui bun imobil situat în orașul Cimișlia, pe bulevardul Ștefan cel Mare, nr. 17.
Maib anunță finanțarea proiectului implementat de Top Valdar S.R.L., realizat în parteneriat cu Unisolar Moldova, care presupune instalarea unuia dintre cele mai avansate sisteme de stocare a energiei electrice (BESS) din Republica Moldova.
Investiția permite companiei Top Valdar să facă un pas important spre eficiență energetică sporită, prin utilizarea unei tehnologii moderne care stochează surplusul de energie electrică și îl utilizează în perioadele de consum maxim sau în momentele de instabilitate a rețelei.
Sistemele BESS sunt considerate soluții-cheie pentru producătorii de energie regenerabilă, contribuind la:
În cadrul proiectului, Unisolar Moldova asigură expertiza tehnică completă, de la etapa de proiectare până la implementare, iar maib sprijină tranziția energetică a companiilor prin soluții de finanțare adaptate proiectelor inovatoare.
Reprezentanții maib subliniază că investițiile în tehnologii verzi contribuie nu doar la eficiența afacerilor, ci și la stabilitatea și securitatea energetică a țării, susținând dezvoltarea durabilă a economiei.
Maib a anunțat scoaterea la vânzare a unui bun imobil situat în orașul Cimișlia, pe bulevardul Ștefan cel Mare, nr. 17.
Maib a înregistrat în Registrul Emitenților de Valori Mobiliare cea de-a patra emisiune de obligațiuni corporative din cadrul programului patru de ofertă publică.
Cele zece bănci din Republica Moldova au obținut în prima jumătate a anului 2026 un profit cumulat de aproximativ 2,36 miliarde de lei.