Azi: € 20,1573 lei 0,0183 $ 17,3635 lei 0,0038
Lu: € 20,1674 lei 0,0101 $ 17,3917 lei 0,0282

Inteligența artificială, încă ocolită de firmele din România: doar 5% dintre companii o folosesc

Inteligența artificială, încă ocolită de firmele din România: doar 5% dintre companii o folosesc Sursa foto: simbol

Doar 5,2% dintre companiile din România folosesc tehnologii bazate pe inteligență artificială, față de o medie europeană de aproximativ 20%, potrivit AGERPRES.

Diferența este mare, mai ales în condițiile în care 66% dintre IMM-urile românești spun că vor să adopte soluții AI.

Tehnologia poate fi folosită în activități precum marketing, relații cu clienții, analiză de date, resurse umane sau activități juridice. Pentru firmele mici, beneficiile pot însemna economie de timp, procese mai rapide și costuri mai bine controlate.

Specialiștii spun că principala barieră nu este costul, ci teama de primul pas. Instrumentele AI sunt deja accesibile, iar firmele care le testează mai repede pot câștiga un avantaj important față de concurență.

Totul despre bănci, într-o singură postare. Zilnic. Urmărește Bancamea pe Telegram

Noutăți similare