Azi: € 20,2754 lei 0,0088 $ 17,6124 lei 0,0076
Mâine: € 20,2457 lei 0,0297 $ 17,5303 lei 0,0821

Granturi de până la 1.000 de euro pentru femeile antreprenoare din Moldova. Cum pot aplica

Granturi de până la 1.000 de euro pentru femeile antreprenoare din Moldova. Cum pot aplica Sursa foto: simbol

Femeile antreprenoare din Republica Moldova pot aplica la ediția din 2026 a competiției internaționale de granturi organizate de HERA France, destinată aplicantelor din Moldova, Armenia și Ucraina.

Potrivit anunțului, finanțarea este destinată achiziției de echipamente sau altor cheltuieli de dezvoltare a afacerii. Granturile vor avea o valoare medie de 700 de euro, iar sumele acordate vor varia între 500 și 1.000 de euro, în funcție de fondurile disponibile. Aplicantele trebuie să demonstreze că sprijinul financiar va contribui la dezvoltarea businessului, la oferirea unor produse sau servicii utile comunității și la crearea de noi oportunități de angajare pentru femeile tinere. Sunt încurajate în special afacerile inovatoare, care vin cu produse și servicii noi.

Programul se adresează femeilor antreprenoare care se încadrează în una sau mai multe dintre următoarele categorii: proprietare ale unor afaceri deja dezvoltate, dispuse să formeze sau să angajeze femei tinere fără alte surse de sprijin economic; tinere antreprenoare care au migrat, s-au întors și au lansat afaceri promițătoare care deja au generat vânzări; precum și antreprenoare sociale, ale căror activități contribuie la creșterea gradului de ocupare, a bunăstării și a mijloacelor de trai ale femeilor tinere.

Cererile trebuie completate în limba engleză sau traduse în limba engleză și trimise la adresa [email protected]. Dosarul poate include și o fotografie a afacerii, iar formularul de aplicare este disponibil pe site-ul HERA, la adresa: https://hera.international/grants/

Termenul-limită pentru depunerea dosarelor este vineri, 8 mai 2026, la miezul nopții. Selecția preliminară a candidatelor care vor fi intervievate ulterior urmează să fie finalizată până la 30 iunie, iar evaluările și acordarea granturilor, atât online, cât și fizic, vor avea loc în perioada iunie–octombrie. Câștigătoarele pot fi prezentate ulterior pe site-ul și pe rețelele sociale ale HERA.

Totul despre bănci, într-o singură postare. Zilnic. Urmărește Bancamea pe Telegram

Noutăți similare