Bursa Internațională a Moldovei, autorizată oficial. Cine deține aproape 80% din capital
Bursa Internațională a Moldovei a primit licența și autorizațiile necesare pentru a opera o piață reglementată și un sistem multilateral de tranzacționare.
Prezenţa acţionarilor străini, în special a Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD), în capitalul celei mai mari instituţii financiare din ţară - Moldova-Agroindbank (MAIB) - are un efect pozitiv asupra creşterii preţului acţiunilor băncii, scrie agenția Infotag.
Potrivit agenţiei, joi, pe piaţa publică a fost înregistrată o tranzacţie cu 17 acţiuni MAIB, al căror cost s-a majorat cu 515 lei, până la 2635 lei. Acest preţ a devenit unul record din ultimii ani.
Tranzacţia anterioară cu acţiunile MAIB a fost înregistrată săptămâna trecută, pe 24 ianuarie, atunci fiind vândute 55 de acţiuni la preţul de 2120 de lei. Având în vedere profitul obţinut în 2018, care a constituit 530 milioane de lei, banca a majorat valoarea contabilă a acţiunilor până la 4 mii lei.
MAIB, care deţine o cotă de piaţă de circa 30%, este una dintre instituţiile financiare din Moldova care plăteşte în mod regulat dividende acţionarilor. Pentru anul 2017, banca a plătit acţionarilor 213 lei per acţiune cu valoarea nominală de 200 lei.
Bursa Internațională a Moldovei a primit licența și autorizațiile necesare pentru a opera o piață reglementată și un sistem multilateral de tranzacționare.
Clienții maib își pot achita acum cumpărăturile direct cu ceasul Amazfit, prin Zepp Pay, serviciu lansat în premieră în Republica Moldova de maib și Mastercard.
Antreprenorii din Republica Moldova vor trebui să se adapteze, din 23 august 2026, la noile reguli privind protecția datelor cu caracter personal. În acest context, maib organizează pe 10 septembrie un workshop practic dedicat schimbărilor legislative și riscurilor de neconformare.