Comisioanele bancare, la vedere. Consumatorii vor avea acces garantat la servicii de plată
Sursa foto: simbol
Comisioanele pentru conturile de plăți ar putea deveni mai ușor de comparat, iar schimbarea contului de la un prestator la altul ar urma să fie mai simplă. Guvernul a aprobat proiectul de Lege privind comparabilitatea comisioanelor aferente conturilor de plăți, schimbarea conturilor de plăți și accesul la conturile de plăți cu servicii de bază.
Proiectul prevede crearea unei platforme online publice, administrată de Comisia Națională a Pieței Financiare. Pe această platformă, consumatorii vor putea compara comisioanele percepute de bănci și de alți prestatori de servicii de plată.
Totodată, documentul stabilește reguli mai clare pentru transferul unui cont de plăți de la un prestator la altul. Astfel, dacă vrei să îți schimbi banca sau prestatorul de servicii de plată, procesul ar urma să fie mai ușor de gestionat.
O altă prevedere importantă ține de accesul la conturile de plăți cu servicii de bază. Persoanele fizice vor avea acces garantat la un astfel de cont, prin care vor putea face transferuri, încasa bani și depune numerar.
Autoritățile spun că noile prevederi vor aduce mai multă transparență în privința comisioanelor, vor încuraja concurența între prestatorii de servicii de plată și le vor oferi consumatorilor mai multă flexibilitate în utilizarea serviciilor financiare.
Proiectul are scopul de a facilita accesul populației la servicii financiare moderne și de a consolida protecția consumatorilor.
Uniunea Europeană pregătește un nou val de sancțiuni împotriva Rusiei, care ar putea viza până la 90 de bănci rusești și mai multe platforme de criptomonede folosite pentru evitarea restricțiilor occidentale.
Zece bănci din România au fost sancționate de Consiliul Concurenței cu amenzi totale de 3,73 miliarde de lei românești, echivalentul a 710 milioane de euro, pentru încălcarea regulilor de concurență în cadrul procedurii de stabilire a ROBOR.
Modul de calcul al salariului minim în Republica Moldova va fi mai clar, iar necesitatea ajustării acestuia va fi evaluată de Guvern, împreună cu patronatele și sindicatele, cel puțin o dată pe an.