Calendar VMS 2026: ce opțiuni ai pentru investiții în trimestrul III
93
Sursa foto: simbol
Dacă te interesează investițiile în lei, Ministerul Finanțelor și Banca Națională a Moldovei au coordonat calendarul licitațiilor de vânzare a valorilor mobiliare de stat pentru trimestrul III din 2026.
Licitațiile vor avea loc în perioada 8 iulie – 29 septembrie 2026. În această perioadă, investitorii vor putea cumpăra Bonuri de Trezorerie și Obligațiuni de Stat, adică instrumente prin care statul se împrumută de la cetățeni și companii, iar investitorii primesc dobândă.
Pentru Bonurile de Trezorerie, calendarul include scadențe de 91 de zile, 182 de zile și 364 de zile. Volumele oferite variază, în funcție de termen, de la 50–60 milioane de lei până la 1.300–1.700 milioane de lei.
Pentru cei care vor plasamente pe perioade mai lungi, sunt prevăzute și licitații pentru Obligațiuni de Stat pe termen de 2 ani, 3 ani, 5 ani și 7 ani. Volumele orientative sunt de 30–50 milioane de lei.
Calendarul este aprobat de Ministerul Finanțelor și coordonat cu Banca Națională a Moldovei. Acesta este publicat înainte de începutul trimestrului pentru care este valabil, pe paginile oficiale ale celor două instituții.
Ministerul Finanțelor poate ajusta tipul valorilor mobiliare de stat și volumul oferit, iar publicul trebuie informat cu 5 zile înainte de licitație.
Ministerul Finanțelor pune la dispoziția investitorilor un ghid actualizat privind valorile mobiliare de stat, care explică modul în care persoanele fizice și companiile pot investi în instrumente financiare emise și garantate integral de Republica Moldova.
Moldovenii pot cumpăra din nou obligațiuni de stat prin platforma eVMS.md. Ministerul Finanțelor anunță o nouă rundă de subscriere a valorilor mobiliare de stat, desfășurată în perioada 29 iunie – 13 iulie 2026.