BNM majorează rata de bază la 7,5% pe fondul presiunilor inflaționiste
Sursa foto: BNM
Banca Națională a Moldovei a majorat rata de bază de la 7% la 7,5% anual, în urma ședinței de politică monetară din 6 august 2026. Decizia a fost adoptată în contextul în care instituția anticipează că inflația va continua să crească până la sfârșitul acestui an.
Odată cu rata de bază, au fost stabilite la 9,5% dobânda pentru creditele overnight, la 7,75% rata operațiunilor repo și la 5,5% dobânda pentru depozitele overnight.
BNM a menținut fără modificări normele rezervelor obligatorii. Acestea rămân la 18% pentru mijloacele atrase în lei și valută neconvertibilă și la 26% pentru resursele atrase în valută liber convertibilă.
Potrivit instituției, continuarea unei politici monetare restrictive este necesară din cauza presiunilor generate de consumul robust, dar și de șocurile persistente din partea ofertei. Printre factorii care pot alimenta creșterea prețurilor se numără scumpirea carburanților, posibilele majorări de tarife, prețurile internaționale mai mari la produsele alimentare și intensificarea inflației importate.
În luna iunie, inflația anuală a constituit 6,51%, fiind aproape de limita superioară a intervalului urmărit de BNM. Pe ansamblul trimestrului al doilea, rata anuală a inflației a ajuns la 6,68%, evoluție influențată inclusiv de creșterea prețurilor la carburanți și la serviciile de transport.
Noua prognoză indică o inflație medie anuală de 7,2% în 2026 și de 6,2% în 2027. Creșterea prețurilor ar urma să se mențină peste limita superioară a coridorului țintit până în trimestrul al doilea din 2027 și să revină în intervalul stabilit în trimestrul al treilea.
BNM constată, în același timp, că cererea de finanțare a consumului rămâne ridicată. Volumul creditelor acordate persoanelor fizice în lei a crescut cu 13,1% față de aceeași perioadă a anului trecut, pe fondul evoluției creditelor de consum și imobiliare.
Raportul asupra inflației pentru luna august, care va include analiza detaliată a economiei și noua prognoză, urmează să fie publicat pe 13 august 2026. Următoarea ședință de politică monetară a BNM este programată pentru 17 septembrie 2026.
Banca Națională a Moldovei va anunța joi, 6 august, o nouă decizie de politică monetară. În prezent, rata de bază este de 7% pe an, iar ședința figurează în calendarul oficial al BNM.
Dacă ai peste 16 ani și vrei să înțelegi mai bine cum să-ți administrezi banii, te poți înscrie la cea de-a VII-a ediție a taberei de educație financiară „Sensul banilor”, organizată de Banca Națională a Moldovei.
Moldovenii și companiile au economisit aproximativ 21,8 milioane de euro la schimbul valutar, după ce euro a devenit moneda de referință pentru stabilirea cursului oficial al leului moldovenesc, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.