BNM a amendat Energbank cu 3,13 milioane lei, cea mai dură sancțiune bancară din 2025
Banca Națională a Moldovei (BNM) a sancționat Energbank cu o amendă de 3,13 milioane de lei, cea mai dură sancțiune aplicată unei bănci în anul trecut.
Banca Națională a Moldovei a sancționat cu amendă un acționar al „Băncii de Finanțe și Comerț” S.A., anunță un comunicat al regulatorului plasat pe site-ul instituției.
Comitetul executiv al Băncii Naționale a decis sancționarea cu amendă a unui deținător direct al cotei substanțiale în capitalul „Băncii de Finanțe și Comerț” S.A. pentru nerespectarea cerințelor Legii instituțiilor financiare privind prezentarea informațiilor și documentelor solicitate de Banca Națională în scopul supravegherii și evaluării calității acționarilor băncii.
Amenda este aplicată în mărime de 1% din cota de participare deținută de către acționarul vizat în capitalul social al băncii și va fi vărsată la bugetul de stat.
Conform datelor prezentate de bancă pe site-ul oficial, la data de 30.08.2017 acționarii ce dețin cote substanțiale și/sau acționează concertat sunt următorii:

Banca Națională a Moldovei (BNM) a sancționat Energbank cu o amendă de 3,13 milioane de lei, cea mai dură sancțiune aplicată unei bănci în anul trecut.
Banca Națională a Moldovei (BNM) anunță prioritățile în supravegherea sectorului asigurări pentru perioada 2026-2027.
FinComBank atrage atenția asupra creșterii numărului de tentative de fraudă online și telefonică, în contextul în care escrocii folosesc metode tot mai bine construite pentru a păcăli utilizatorii și a obține acces la bani și date personale.