Poți deduce până la 100.000 de lei pentru investiții în locuință. Ce prevede politica fiscală 2027
52
Sursa foto: Simbol
Dacă investești în eficiența energetică a locuinței tale, ai putea beneficia de deduceri fiscale începând cu anul 2027. Ministerul Finanțelor propune extinderea listei cheltuielilor deductibile pentru persoanele fizice, potrivit Monitorul Fiscal FISC.md.
Printre cheltuielile care ar putea fi deduse se numără cele pentru schimbarea geamurilor, renovarea acoperișului, izolarea termică a locuinței sau instalarea bateriilor de stocare a energiei electrice. Autoritățile spun că măsura urmărește să încurajeze investițiile în eficiența energetică, ceea ce ar putea reduce consumul de energie și costurile de întreținere ale locuințelor.
Proiectul mai prevede extinderea cheltuielilor deductibile și pentru organizarea evenimentelor sau ceremoniilor, însă doar în limita veniturilor obținute în urma acestora. Propunerea vine în contextul introducerii impozitării donațiilor bănești primite la astfel de evenimente, cu excepția celor oferite de rude de gradul I sau între soți.
Pentru a simplifica procedura de deducere, Ministerul Finanțelor propune un plafon unic de până la 100.000 de lei pe an pentru toate tipurile de cheltuieli deductibile. Beneficierea de deduceri va fi posibilă doar în baza documentelor justificative, conform regulilor care urmează să fie stabilite de Guvern.
Proiectul politicii fiscale și vamale pentru anul 2027 este supus consultărilor publice până pe 19 iunie.
Politica fiscală pentru 2027 este criticată intens în spațiul public, însă consolidarea fiscală era inevitabilă, consideră expertul economic Stas Madan, într-o postare publicată pe rețelele sociale.
Unele modificări propuse în proiectul politicii fiscale pentru 2027 ar putea pune presiune suplimentară pe cei care vor să cumpere, să vândă sau să închirieze o locuință.
Tot mai mulți moldoveni își înregistrează contractele de chirie la Serviciul Fiscal de Stat. În perioada ianuarie–mai 2026, la SFS au fost înregistrate 15.788 de contracte de locațiune, cu 34% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.