O geantă realizată din piele crescută în laborator, inspirată de proteinele unui Tyrannosaurus rex, urmează să fie scoasă la licitație la Paris. Accesoriul este considerat prima geantă de acest fel din lume și ar putea fi vândut cu până la 500.000 de euro, scrie Sweden Herald.
Geanta are o nuanță albastru-verzuie și dimensiunea aproximativă a unei foi A4. Potrivit presei internaționale, aceasta este rezultatul mai multor ani de cercetare, în cadrul cărora specialiștii au dezvoltat piele în laborator, recreând cu ajutorul inteligenței artificiale structura moleculară a unei proteine asociate unui dinozaur de mari dimensiuni.
Licitația este organizată de casa Drouot din Paris. Alexandre Giquello, licitator în cadrul Drouot, a declarat pentru BFM TV că este dificil de estimat un preț exact pentru un astfel de obiect, însă valoarea ar putea ajunge între 300.000 și 500.000 de euro.
Geanta atrage atenția nu doar prin preț, ci și prin tehnologia folosită. În locul materialelor tradiționale, aceasta folosește o formă de piele obținută în laborator, dezvoltată prin cercetare biotehnologică și inteligență artificială.
Licitația este așteptată să aibă loc în această săptămână.