Mâine: € 19,0283 lei 0,0626 $ 17,6449 lei 0,0024

Manager Suport Întreprinderi Mici și Mijlocii

BCR Chișinău

Misiune post: oferă suportul necesar în procesul de analiză financiară a clienților din segmentul IMM, administrarea operațiunilor și tranzacțiilor clienților gestionați.

Responsabilități:

  • Analiza situațiilor financiare companiei/grupul de companii prin prizma consolidării datelor financiare.
  • Evaluarea capacității de plată, analiza lichidității, cash flow projection, profitabilității și istoriei de credit a clienților din segmentul IMM solicitanți de credite;
  • Monitorizarea trimestriala a situațiilor financiare, a garanțiilor, modului de utilizare a creditelor, îndeplinirii altor condiții din contractele de credit/ alte contracte bancare de către clienții din segmentul IMM;
  • Consultarea clienților din segmentul IMM privind tranzacțiile și operațiunile bancare non-credit și monitorizarea dosarelor clienților existenți;
  • Pregătirea ofertelor indicative de deservire, de depozite, de finanțare, perfectarea contractelor bancare pentru clienții gestionați de Managerii de Relații;
  • Formarea gestionarea și actualizarea dosarelor de credit și non-credit ale clienților existenți din segmentul IMM.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare economice, preferabil în domeniul financiar-bancar;
  • Experienţă bancară minim 3 ani, preferabil în domeniul creditării/ analizei financiare;
  • Cunoștințe profunde în analiza situațiilor financiare și creditării;
  • Cunoașterea specificului activității IMM;
  • Cunoașterea PC la nivel de utilizator avansat;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel de utilizator intermediar.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV, la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: [email protected] .

Vor fi contactate doar persoanele selectate.