Sondaj

Din punct de vedere al finanțelor personale, anul 2018 va fi ...

Jobs arrow BCR Chișinău

Administrator aplicații bancare

Chisinau

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul de Administrator aplicații bancare.

Misiune post: Realizează activități specifice privind asigurarea funcționarii sistemelor Internet Banking, Core Banking, Swift, SAPI.

Responsabilități specifice:

  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului Internet Banking, Core Banking.
  • Instalarea dezvoltărilor noi de aplicației sistemele Internet Banking, Core Banking
  • Generează rapoarte pe funcționalitățile noi implementate, studiază si prezintă rapoarte pe problemele erorile apărute în aplicații. Analizează cerințele de creare si gestionare a acceselor la aplicație conform procesului de acordare a accesului aprobat în Bancă, ajustează si configurează produsele noi module noi și în Core Banking conform procesului de dezvoltare aprobat în bancă;
  • Asigură funcționarea corectă a sistemului SWIFT în lipsa administratorului de bază.
  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului SAPI, asigură interfața tehnica cu BNM legată de SAPI.
  • Asigură funcționarea și gestionează procesul de creare a copiilor de rezervă pentru toate sistemele informaționale aflate în gestiune.
  • Asigură menținerea la zi a documentației detaliate a tuturor sistemelor implementate și gestionate inclusiv, scheme de principiu , scheme de lucru, ghiduri de administrare, descrierea detaliată a soluțiilor implementate, și gestionate.
  • Asigură continuitatea sistemelor gestionate și crearea copiilor de rezervă.
  • Asigură implementarea sistemelor de rezervă și trecere de la sistemele de bază la sistemele de rezervă în cazuri de incidente aferente Continuității de Business.
  • Asigură implementarea sistemelor în sediul de rezervă conform Planului Continuității Afacerii.

Experiență profesională și studii:

  • Studii superioare în domeniul Tehnologii Informaționale
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor de operare.
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor Baze de Date, Microsoft SQL Server Cunoștințe temeinice și experiența de identificare a erorilor în lucrul aplicațiilor cu bazele de date
  • Cunoștințe în instalarea și administrarea Microsoft IIS Server a aplicațiilor bazate pe tehnologii Microsoft,
  • Cunoștințe temeinice de instalare și configurare aplicațiilor bazate pe Microsoft NLB Cluster si Aplicații WCF
  • Cunoștințe în instalare și identificarea erorilor in funcționarea aplicațiilor bazate pe DOT.NET C# precum si alte tipuri de aplicații gen Java, Java Servlets si altele.
  • Cunoștințe în instalarea configurarea și exploatarea centrelor de certificare.
  • Cunoștințe în configurarea și gestionarea aplicațiilor ce utilizează Certificate și Token.
  • Limbaje de programare, medii și alte tehnologii moderne de programare;
  • Sisteme de gestionare a bazelor de date;
  • Reguli și noțiuni de securitate informațională;
  • Sisteme operaționale din familia Windows;
  • Cunoașterea tehnicilor de securitate informațională;
  • Cunoștințe bune a nivelului tehnic a limbii engleze;
  • Limba Română - Fluent

Profilul candidatului:

  • capacitate de analiză și comunicare;
  • capacitate de organizare personală și concentrare;
  • capacitate de a lucra în echipă;
  • capacitate de folosire eficientă a timpului;
  • flexibilitate și adaptare la schimbare, tenacitate, perseverență;
  • inițiativă, autocontrol, autodezvoltare.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md .

Vor fi contactate doar persoanele selectate.