Azi: € 19,2067 lei 0,1825 $ 17,9940 lei 0,1124
Lu: € 19,1634 lei 0,0433 $ 17,9971 lei 0,0031

Administrator aplicații bancare

BCR Chișinău

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul de Administrator aplicații bancare.

Misiune post: Realizează activități specifice privind asigurarea funcționarii sistemelor Internet Banking, Core Banking, Swift, SAPI.

Responsabilități specifice:

  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului Internet Banking, Core Banking.
  • Instalarea dezvoltărilor noi de aplicației sistemele Internet Banking, Core Banking
  • Generează rapoarte pe funcționalitățile noi implementate, studiază si prezintă rapoarte pe problemele erorile apărute în aplicații. Analizează cerințele de creare si gestionare a acceselor la aplicație conform procesului de acordare a accesului aprobat în Bancă, ajustează si configurează produsele noi module noi și în Core Banking conform procesului de dezvoltare aprobat în bancă;
  • Asigură funcționarea corectă a sistemului SWIFT în lipsa administratorului de bază.
  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului SAPI, asigură interfața tehnica cu BNM legată de SAPI.
  • Asigură funcționarea și gestionează procesul de creare a copiilor de rezervă pentru toate sistemele informaționale aflate în gestiune.
  • Asigură menținerea la zi a documentației detaliate a tuturor sistemelor implementate și gestionate inclusiv, scheme de principiu , scheme de lucru, ghiduri de administrare, descrierea detaliată a soluțiilor implementate, și gestionate.
  • Asigură continuitatea sistemelor gestionate și crearea copiilor de rezervă.
  • Asigură implementarea sistemelor de rezervă și trecere de la sistemele de bază la sistemele de rezervă în cazuri de incidente aferente Continuității de Business.
  • Asigură implementarea sistemelor în sediul de rezervă conform Planului Continuității Afacerii.

Experiență profesională și studii:

  • Studii superioare în domeniul Tehnologii Informaționale
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor de operare.
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor Baze de Date, Microsoft SQL Server Cunoștințe temeinice și experiența de identificare a erorilor în lucrul aplicațiilor cu bazele de date
  • Cunoștințe în instalarea și administrarea Microsoft IIS Server a aplicațiilor bazate pe tehnologii Microsoft,
  • Cunoștințe temeinice de instalare și configurare aplicațiilor bazate pe Microsoft NLB Cluster si Aplicații WCF
  • Cunoștințe în instalare și identificarea erorilor in funcționarea aplicațiilor bazate pe DOT.NET C# precum si alte tipuri de aplicații gen Java, Java Servlets si altele.
  • Cunoștințe în instalarea configurarea și exploatarea centrelor de certificare.
  • Cunoștințe în configurarea și gestionarea aplicațiilor ce utilizează Certificate și Token.
  • Limbaje de programare, medii și alte tehnologii moderne de programare;
  • Sisteme de gestionare a bazelor de date;
  • Reguli și noțiuni de securitate informațională;
  • Sisteme operaționale din familia Windows;
  • Cunoașterea tehnicilor de securitate informațională;
  • Cunoștințe bune a nivelului tehnic a limbii engleze;
  • Limba Română - Fluent

Profilul candidatului:

  • capacitate de analiză și comunicare;
  • capacitate de organizare personală și concentrare;
  • capacitate de a lucra în echipă;
  • capacitate de folosire eficientă a timpului;
  • flexibilitate și adaptare la schimbare, tenacitate, perseverență;
  • inițiativă, autocontrol, autodezvoltare.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: [email protected] .

Vor fi contactate doar persoanele selectate.