Sondaj

Din punct de vedere al finanțelor personale, anul 2018 va fi ...

Jobs arrow Victoriabank

Analist financiar coordonator

Chisinau

Analist financiar coordonator, direcția Administrare riscuri, secția Riscul de piață și lichiditate.

Responsabilităţile postului:

  • perfectarea şi prezentarea lunar la BNM a rapoartelor privind lichiditatea Băncii;
  • monitorizarea riscului de piaţă și a riscului de lichiditate (atât la nivel agregat, cât şi pe fiecare monedă semnificativă)  în conformitate cu modelele şi limitele stabilite intern şi/sau a celor stabilite de către BNM;
  • elaborarea scenariilor pentru simulări şi efectuarea periodică a simulărilor de tip „stress test” privind riscul de piaţă și riscul de lichiditate;
  • înaintarea propunerilor de măsuri corective în situaţia în care riscul de piaţă sau riscul de lichiditate depăşește limitele stabilite;
  • analizarea impactului asupra riscului de piaţă și a riscului de lichiditate a produselor noi elaborate şi evaluarea oportunităţii lansării acestor produse;
  • elaborarea/actualizarea politicilor, regulamentelor şi procedurilor de administrare a riscurilor de lichiditate şi de piaţă.

Cerinţe fată de candidat:

  • studii superioare în domeniul financiar-bancar;
  • experienţa profesională în activitatea bancară – 2 ani;
  • capacitate de sinteză și de expunere a informației, datelor;
  • cunoaşterea PC, MS Office (Excel - nivel avansat) şi a înregistrărilor contabile specifice unei bănci;
  • cunoaşterea aprofundată a limbii române şi nivel avansat de cunoaştere a limbii engleze;
  • gândire analitică, responsabilitate, corectitudine.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-urile la adresa de e-mail: hr@vb.md

Vor fi contactate pentru interviu doar persoanele care corespund cerinţelor menţionate.