Azi: € 19,4554 lei 0,0972 $ 16,8437 lei 0,0148
Mâine: € 19,5195 lei 0,0641 $ 16,8824 lei 0,0387

BCR Chișinău angajează specialiști IT – programatori și administratori aplicații bancare

BCR Chișinău angajează specialiști IT – programatori și administratori aplicații bancare Sursa foto: bcr.md

BCR Chișinău anunță vacante următoarele possturi legate de Tehnologiile Informaționale – programator și administrator aplicații bancare

Vedeți în continuare cerințele, responsabilitățile și profilul candidaților potențiali.

Programator

Misiune post: asigură dezvoltarea, testarea și implementarea softurilor bancare.

Responsabilități specifice:

  • Completează documentul intern de dezvoltare cu specificații tehnice, conform standardelor și metodologiei aprobate, completând secțiunile de care răspunde în calitate de programator;
  • Scrie codul sursă, corectează și documentează programele și aplicațiile noi sau existente, pe baza standardelor și procedurilor aprobate;
  • Verifica dacă versiunile lansate în producție reflectă modificările așa cum au fost programate, testate și aprobate;
  • Se asigură că rezultatele programării sunt în concordanță cu cerințele funcționale și operaționale ale soluției, cum ar fi performanța funcțională, compatibilitatea, securitatea și respectarea reglementărilor;
  • Investighează problemele programului și colaborează la colectarea și analizarea informațiilor pentru dezvoltarea și modificarea aplicațiilor;
  • Oferă asistență la implementarea schimbărilor în versiunile lansate în producție;
  • Asistă la proiectarea și realizarea de programe informatice prin crearea de scheme logice, pregătind date de test, programe de corectare și testări;
  • Testează riguros programele înainte de trecerea în faza de testare, pentru a se asigura că operațiunile se desfășoară în condiții optime și fără defecte;
  • Asistă la testarea de acceptanță în urma căreia se obține aprobarea finală pentru dezvoltările efectuate
  • Cercetează și evaluează soluții alternative și recomandă cele mai eficiente și mai rentabile metode și tehnici pentru facilitarea proiectării și dezvoltării sistemelor;
  • Urmărește realizarea indicatorilor de performanță stabiliți împreună cu șeful ierarhic superior;
  • Execută orice alte sarcini primite în legătura cu activitatea sa, încredințate de superiorul ierarhic și care nu contravin prevederilor legale în vigoare.

Experiență profesională și studii:

  • Studii superioare in domeniul Tehnologii Informaționale;
  • 1+ ani experiența de programare in  C#/ MS .NET;
  • Cunoștințe în dezvoltarea Web Services, WCF, ADO.NET,ASP.NET, Entity Framework;
  • Cunoștințe în MSSQL;
  • Va fi un plus experiența in XML, XSD;
  • Experiența de utilizare Visual Studio, sau a unui alt instrument de dezvoltare;
  • Va fi un plus experiența de lucru cu CVS, TFS sau un alt instrument de verișoare;
  • Cunoștințe bune a nivelului tehnic a limbii engleze;
  • Limba Română - Fluent.

Profilul candidatului:

  • capacitate de analiză și comunicare;
  • capacitate de organizare personală și concentrare;
  • capacitate de a lucra în echipă;
  • capacitate de folosire eficientă a timpului;
  • flexibilitate și adaptare la schimbare, tenacitate, perseverență;
  • inițiativă, autocontrol, autodezvoltare.

Administrator aplicații bancare

Misiune post: Realizează activități specifice privind asigurarea funcționarii sistemelor Internet Banking, Core Banking, Swift, SAPI.

  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului Internet Banking, Core Banking;
  • Instalarea dezvoltărilor noi de aplicației sistemele Internet Banking, Core Banking;
  • Generează rapoarte pe funcționalitățile noi implementate, studiază si prezintă rapoarte pe problemele erorile apărute în aplicații. Analizează cerințele de creare si gestionare a acceselor la aplicație conform procesului de acordare a accesului aprobat în Bancă, ajustează si configurează produsele noi module noi și în Core Banking conform procesului de dezvoltare aprobat în bancă;
  • Asigură funcționarea corectă a sistemului SWIFT în lipsa administratorului de bază;
  • Asigură funcționarea corectă și neîntreruptă a sistemului SAPI, asigură interfața tehnica cu BNM legată de SAPI;
  • Asigură funcționarea și gestionează procesul de creare a copiilor de rezervă pentru toate sistemele informaționale aflate în gestiune;
  • Asigură menținerea la zi a documentației detaliate a tuturor sistemelor implementate și gestionate inclusiv, scheme de principiu, scheme de lucru, ghiduri de administrare, descrierea detaliată a soluțiilor implementate, și gestionate;
  • Asigură continuitatea sistemelor gestionate și crearea copiilor de rezervă;
  • Asigură implementarea sistemelor de rezervă și trecere de la sistemele de bază la sistemele de rezervă în cazuri de incidente aferente Continuității de Business;
  • Asigură implementarea sistemelor în sediul de rezervă conform Planului Continuității Afacerii.

  • Studii superioare în domeniul Tehnologii Informaționale;
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor de operare;
  • Cunoștințe în instalarea, administrarea și gestionarea sistemelor Baze de Date, Microsoft SQL Server Cunoștințe temeinice și experiența de identificare a erorilor în lucrul aplicațiilor cu bazele de date;
  • Cunoștințe în instalarea și administrarea Microsoft IIS Server a aplicațiilor bazate pe tehnologii Microsoft;
  • Cunoștințe temeinice de instalare și configurare aplicațiilor bazate pe Microsoft NLB Cluster si Aplicații WCF;
  • Cunoștințe în instalare și identificarea erorilor in funcționarea aplicațiilor bazate pe DOT.NET C# precum si alte tipuri de aplicații gen Java, Java Servlets si altele;
  • Cunoștințe în instalarea configurarea și exploatarea centrelor de certificare;
  • Cunoștințe în configurarea și gestionarea aplicațiilor ce utilizează Certificate și Token;
  • Limbaje de programare, medii și alte tehnologii moderne de programare;
  • Sisteme de gestionare a bazelor de date;
  • Reguli și noțiuni de securitate informațională;
  • Sisteme operaționale din familia Windows;
  • Cunoașterea tehnicilor de securitate informațională;

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV prin e-mail: resurse.umane@bcr.md.

Sursa: bcr.md

Noutăți similare

Deutsche Bank va concedia cel puțin 7.000 de persoane

Deutsche Bank, cel mai mare grup bancar german, reduce minimum 7.000 de locuri de muncă, urmărind să ajungă la mai puţin de 90.000 de angajaţi, de la 97.000 în prezent, conform unui plan amplu de restructurare destinat reducerii costurilor şi îmbunătăţirii profitabilităţii ...