Azi: € 19,6302 lei 0,0146 $ 16,7901 lei 0,0009

Specialist Operațiuni SWIFT

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunţă concurs pentru postul Specialist Operațiuni SWIFT, în cadrul Departamentului Procesare și Suport.

Misiune post: Gestionarea activității aferente procesării operațiunilor prin SWIFT

Responsabilităţi:

  • Generează si transmite mesajele SWIFT aferente ordinelor de plată procesate în sistemul Băncii, FOREX, Mony Market, garanții, acreditive, etc.;
  • Stabilește traseul optimal și eficient pentru Bancă, mesajele SWIFT si corespondenții pentru transferurile/plățile efectuate de Bancă
  • Soluționează problemelor legate de transferurile de fonduri intre banca si băncile corespondente;
  • Verifică conținutul economic al operațiunilor in vederea respectării de către clienți a prevederilor legislației in vigoare in domeniul valutar, prevenirii si combaterii spălării banilor;
  • Reconcilierea conturilor corespondente.

Experienţă profesională:

  • Studii economice;
  • Experienţă bancară în SWIFT minim 1 ani.

Profilul candidatului:

  • Abilități de lucru în echipă;
  • Responsabilitate şi implicare;
  • Rapiditate și eficiență în executarea sarcinilor;
  • Atitudine orientată către client;
  • Iniţiativă și spirit de colaborare;
  • Cunoştinţe de limbi străine de circulaţie internaţională (engleza) și limba rusă.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV, la Departamentul Resurse Umane sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md

Vor fi contactate doar persoanele selectate.