Sondaj

Din punct de vedere al finanțelor personale, anul 2018 va fi ...

Jobs arrow BCR Chișinău

Șef Departament Conformitate

Chisinau

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Șef Departament Conformitate.

Misiune post: Organizează, planifică, coordonează și controlează activitățile în domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, cunoașterii clientelei, instruirea angajaților în domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor, cunoașterii clientelei.

Responsabilități:

  • Asigura gestionarea activității și dezvoltarea a unui cadru general a departamentului de Conformitate;
  • Dispune masuri organizatorice în procesul de prevenire a încălcării legilor/regulamentelor/altor acte normative aplicabile instituțiilor de credit/ reglementarilor interne ale  băncii  și propune masuri de remediere a acestora;
  • Coordonează programele băncii privind prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, de cunoaștere a clientelei;
  • Coordonează analiza tranzacțiilor efectuate de clienții băncii prin  numerar/ transfer în/din conturi
  • Gestionează managementul raportării tranzacțiilor suspecte, limitate în numerar, limitate prin transfer către Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor în termenele prevăzute de legislație;
  • Gestionează analiza/verificarea/avizarea solicitărilor privind inițierea relațiilor de afaceri/oferirea de produse și servicii bancare/efectuarea tranzacțiilor clienților;
  • Gestionează analiza/verificarea/ a operațiunilor de plăți externe asociate/potențial asociate cu entitățile și persoanele cu gradul de risc înalt;
  • Coordonează interacțiunea cu autoritățile de supraveghere și control privind activitatea de conformitate, prevenire și combatere a spălării banilor și finanțării terorismului;
  • Gestionează organizarea programelor de instruire a personalului Băncii in domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, cunoașterii clientelei;
  • Coordonează si asigura suport in vederea administrării riscurilor de conformitate si asigura acțiuni de testare a conformității;
  • Asigură identificarea, evaluarea și administrează riscul de conformitate.

Cerințe față de candidat:

  • Studii: - superioare de lungă durată: juridice/ economice;
  • Vechime: minimă în specialitate -  5 ani,  din care: în instituții bancare - 3 ani;
  • Cunoștințe aprofundate despre activitatea de conformitate, prevenire și combatere a spălării banilor, cunoașterea clientelei;
  • Cunoașterea legislației și a actelor normative in domeniul financiar-bancar și în celelalte domenii ale dreptului cum ar fi : dreptul civil, comercial, practica judiciară;
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (Word, Excel, Internet, PowerPoint etc.);
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat.

Profilul candidatului:

  • Abilități de leadership și de a conduce echipa;
  • Capacitate de organizare și control;
  • Integritate prin susținerea valorilor etice ale băncii;
  • Tenacitate, perseverență, adaptabilitate.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md

Vor fi contactate doar persoanele selectate.