Azi: € 19,6156 lei 0,0532 $ 16,7892 lei 0,0146
Mâine: € 19,6302 lei 0,0146 $ 16,7901 lei 0,0009

Ofițer conformitate

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunţă concurs pentru postul Ofițer Conformitate.

Misiune post: Coordonează activitatea în domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, cunoașterii clientelei, instruirea angajaților în domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor, cunoașterii clientelei.

Responsabilități:

  • Elaborarea, actualizarea și implementarea programelor băncii privind prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, de cunoaștere a clientelei
  • Monitorizarea, analiza și evaluarea zilnică riscului aferent prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, cunoașterii clientelei
  • Monitorizarea, analiza și evaluarea zilnică a tranzacțiilor efectuate de clienții băncii prin  numerar/ transfer în/din conturi
  • Managementul raportării tranzacțiilor suspecte, limitate în numerar, limitate prin transfer către Serviciul Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor în termenele prevăzute de legislație
  • Analiza/verificarea/avizarea solicitărilor privind inițierea relațiilor de afaceri/oferirea de produse și servicii bancare/efectuarea tranzacțiilor clienților
  • Analiza/verificarea/confirmarea zilnică a operațiunilor de plăți externe asociate/potențial asociate cu entitățile și persoanele cu gradul de risc înalt
  • Analiza și evaluarea informațiilor primite de la băncile corespondente privind conformarea la standardele internaționale în domeniul prevenirii spălării banilor, finanțării terorismului și cunoașterii clientelei
  • Administrarea solicitărilor de informații din autorităților de supraveghere și control privind activitatea de conformitate, prevenire și combatere a spălării banilor și finanțării terorismului
  • Elaborarea și organizarea programelor de instruire a personalului Băncii in domeniul conformității, prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului, cunoașterii clientelei
  • Participarea la elaborarea tematicii și implementarea programelor de testare a conformității.

Cerințe față de candidat

  • Studii: - superioare de lungă durată: juridice/ economice
  • Vechime: minimă în specialitate -  3 ani,  din care: în instituții bancare - 2 ani în domeniul AML/ CFT/ KYC/ conformitate
  • Cunoștințe aprofundate despre activitatea de conformitate, prevenire și combatere a spălării banilor, cunoașterea clientelei
  • Cunoașterea legislației și a actelor normative in domeniul financiar-bancar și în celelalte domenii ale dreptului cum ar fi : dreptul civil, comercial, practica judiciară
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (Word,Excel, Internet, PowerPoint etc.)
  • Cunoaşterea limbii engleze la nivel intermediar

Profilul candidatului

  • Simțul datoriei și al responsabilității
  • Rapiditate și eficiență în executarea sarcinilor
  • Gândire analitică
  • Atenție la detalii
  • Autocontrol în situații de stres
  • Integritate prin susținerea valorilor etice ale băncii
  • Abilități de lucru în echipă

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md .

Vor fi contactate doar persoanele selectate.