Azi: € 19,6333 lei 0,0106 $ 16,7050 lei 0,0309

Manager Raportare Risc

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Manager Raportare Risc.

Misiune post: Coordonează activitățile aferente analizei și monitorizării indicatorilor de risc și raportării acestora conform cerințelor în vigoare

Responsabilități:

  • Elaborează și prezintă rapoarte aferente riscului de credit, de piață, de lichiditate solicitate de Banca Națională a Moldovei, BCR sau ERSTE Group;
  • Calculează provizioanele de risc și reducerile pentru pierderi la active și angajamente condiționate conform cerințelor prudențiale;
  • Monitorizează expunerile față de țări, bănci, sovereign, instituții financiare afiliate grupurilor bancare conform limitelor de risc stabilite și cerințelor prudențiale;
  • Elaborează/ revizuiește reglementările interne aferente activității de risc controlling și raportare risc;
  • Participă la testarea funcționalităților aplicațiilor informatice privind raportarea de risc;
  • Construiește modele de stres test aplicate portofoliului de credite, riscului de piață și riscului valutar.

Cerințe față de candidați

  • Studii superioare, preferabil în domeniul financiar/ contabil;
  • Experiență minimă de 3 ani în activitatea bancară, în special în domeniul managementul riscului/raportare financiara;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat;
  • Cunoștințe PC la nivel de utilizator avansat (MS Office, aplicații bancare, Excel).

Profilul candidatului

  • Abilități de comunicare și lucru în echipă;
  • Motivare și angajament;
  • Gândire analitică și sistematică;
  • Responsabilitate şi implicare;
  • Abilități de gestionare eficientă a timpului;
  • Rapiditate și eficiență în executarea sarcinilor;
  • Management eficient al timpului.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.