Sondaj

Din punct de vedere al finanțelor personale, anul 2018 va fi ...

Jobs arrow BCR Chișinău

Manager Raportare Risc

Chisinau

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Manager Raportare Risc.

Misiune post: Coordonează activitățile aferente analizei și monitorizării indicatorilor de risc și raportării acestora conform cerințelor în vigoare

Responsabilități:

  • Elaborează și prezintă rapoarte aferente riscului de credit, de piață, de lichiditate solicitate de Banca Națională a Moldovei, BCR sau ERSTE Group;
  • Calculează provizioanele de risc și reducerile pentru pierderi la active și angajamente condiționate conform cerințelor prudențiale;
  • Monitorizează expunerile față de țări, bănci, sovereign, instituții financiare afiliate grupurilor bancare conform limitelor de risc stabilite și cerințelor prudențiale;
  • Elaborează/ revizuiește reglementările interne aferente activității de risc controlling și raportare risc;
  • Participă la testarea funcționalităților aplicațiilor informatice privind raportarea de risc;
  • Construiește modele de stres test aplicate portofoliului de credite, riscului de piață și riscului valutar.

Cerințe față de candidați

  • Studii superioare, preferabil în domeniul financiar/ contabil;
  • Experiență minimă de 3 ani în activitatea bancară, în special în domeniul managementul riscului/raportare financiara;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat;
  • Cunoștințe PC la nivel de utilizator avansat (MS Office, aplicații bancare, Excel).

Profilul candidatului

  • Abilități de comunicare și lucru în echipă;
  • Motivare și angajament;
  • Gândire analitică și sistematică;
  • Responsabilitate şi implicare;
  • Abilități de gestionare eficientă a timpului;
  • Rapiditate și eficiență în executarea sarcinilor;
  • Management eficient al timpului.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.