Azi: € 19,4692 lei 0,0788 $ 16,9867 lei 0,0165

Evaluator

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Evaluator

Misiune post: Asigură derularea activității referitoare la evaluarea garanțiilor și de verificare a rapoartelor de evaluare aferente garanțiilor în procesul de analiza și aprobare credite.

Responsabilități:

  • Verifică dacă rapoartele de evaluare întocmite de evaluatorii externi, sunt realizate în conformitate cu procedurile băncii, prin întocmirea notelor de verificare;
  • Participă la pregătirea și actualizarea procedurilor și reglementarilor referitoare la evaluarea garanțiilor;
  • Verifică analizele tehnice întocmite pentru proiectele imobiliare finanțate de către bancă;
  • Asigură conformitatea cu legile, reglementările și procedurile aplicabile activității desfășurate în vederea prevenirii evenimentelor de risc operațional al Băncii;
  • Asigură confidențialitatea datelor și informațiilor în cadrul activității desfășurate pentru preîntâmpinarea actelor de frauda.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare de lungă durată: economice/ juridice/ tehnice sau de altă specialitate, și cursuri de perfecționare în domeniul evaluării;
  • Experiență de lucru minim 2 ani în posturi similare;
  • Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară;
  • Cunoașterea PC la nivel avansat;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat;
  • Posesor al certificatului de calificare profesională emis de Agenția Relații Funciare și Cadastru.

Profilul candidatului:

  • Capacitate de organizare și control;
  • Abilități de vânzare și negociere;
  • Capacitate de analiza, evaluare, corelare și sinteză a informațiilor;
  • Abordare analitică în ceea privește riscul, orientare spre performantă, nivel ridicat de integritate și încredere;
  • Tenacitate, perseverență, adaptabilitate.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.