Lu: € 19,1634 lei 0,0433 $ 17,9971 lei 0,0031

Evaluator

BCR Chișinău

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul de Evaluator

Misiune post: Asigură derularea activității referitoare la evaluarea garanțiilor și de verificare a rapoartelor de evaluare aferente garanțiilor în procesul de analiză și aprobare credite.

Responsabilități:

  • Verifică daca rapoartele de evaluare întocmite de evaluatorii externi, sunt realizate în conformitate cu procedurile băncii, prin întocmirea notelor de verificare.
  • Participă la pregătirea și actualizarea procedurilor și reglementarilor referitoare la evaluarea garanțiilor.
  • Verifică analizele tehnice întocmite pentru proiectele imobiliare finanțate de către bancă.
  • Asigură conformitatea cu legile, reglementările și procedurile aplicabile activității desfășurate în vederea prevenirii evenimentelor de risc operațional al Băncii.
  • Asigură confidențialitatea datelor și informațiilor în cadrul activității desfășurate pentru preîntâmpinarea actelor de frauda.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare de lungă durată: economice/ juridice/ tehnice sau de altă specialitate, și cursuri de perfecționare în domeniul evaluării;
  • Experiență de lucru minim 2 ani în posturi similare;
  • Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară;
  • Cunoașterea PC la nivel avansat;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat;
  • Posesor al certificatului de calificare profesionala emis de Agenția Relații Funciare și Cadastru.

Profilul candidatului:

  • Capacitate de organizare și control
  • Abilități de vânzare și negociere
  • Capacitate de analiză, evaluare, corelare și sinteză a informațiilor
  • Abordare analitică în ceea privește riscul, orientare spre performantă, nivel ridicat de integritate și încredere.
  • Tenacitate, perseverență, adaptabilitate

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: [email protected].

Vor fi contactate doar persoanele selectate.