Sondaj

Din punct de vedere al finanțelor personale, anul 2018 va fi ...

Jobs arrow BCR Chișinău

Administrator credite

Chisinau

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Administrator credite.

Misiune post: Asigura administrarea portofoliului de credite ale persoanelor fizice.

Responsabilități:

• Întocmirea contractelor de credit și alte contracte aferente tranzacției de creditare în conformitate cu deciziile de aprobare;

• Administrarea portofoliului de credite acordate clienților persoane fizice:

  • Monitorizarea îndeplinirii condițiilor de aprobare/acordare a creditelor și avizarea tragerilor;
  • Monitorizarea rambursării creditelor și achitarea altor obligații conform contractului de credit;
  • Efectuarea acțiunilor specifice de colectare a debitelor restante de la clienți până la transfer în administrarea workout;
  • Actualizarea dosarele de credit din gestiune;
  • Întocmirea demersurilor de radiere gaj/ipoteca la rambursarea integrala a creditelor;

• Arhivarea curentă a documentelor în original conform reglementărilor interne;

• Pregătirea și transmiterea pentru arhivare a dosarelor de credit închise.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare economice: domeniul financiar-bancar;
  • Experiență de lucru: minim 2 ani în instituții financiar-bancare în domeniul creditării;
  • Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară;
  • Cunoștințe aprofundate despre produsele și serviciile oferite de Banca;
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (Excel, Acces, Internet, PowerPoint, etc.);
  • Cunoașterea limbii engleze;

Profilul candidatului:

  • Capacitate de analiză și sinteză;
  • Responsabilitate și implicare;
  • Capacitate de organizare și control;
  • Spirit de inițiativă.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md.